Kullanım Şartları

doktorkalemi.com’un toplum ve insan sağlığı üzerine hazırlanan tüm makaleleri, en az 6 yıllık tıp eğitimini başarı ile tamamlamış uzmanlar tarafından kaleme alınmaktadır. Hayati öneme sahip olan bu konu, vazgeçilmez prensibimizdir.

İnsan sağlığını ilgilendiren tanı, teşhis ve tedavi gibi hususlar; yüzyıllardan beri akıp gelen kümülatif bilginin şemsiyesi altındadır. Her birinin kendi içerisinde hafifletilemeyecek ve gevşetilemeyecek kuralları, usul ve teknikleri vardır.

Fiziksel muayene ve hasta hikayesinin alınması, bu tekniklerin en önemlilerindendir. Sayın okuyucu takdir eder ki, drkalemi.com sağlık platformunda bu tekniklerin uygulanamıyor olması, teşhis ve tedavi konularında yapılabilecek çıkarımları oldukça kısıtlamaktadır.

doktorkalemi.com’da yayınlanan yazıların temeli; tıp tarihinin basamaklarında yükselen güncel tıp bilgilerine, klinik-teorik araştırma sonuçlarına ve istatistik verilere dayanır. İstatistik bilimi ise aynı zamanda istisnalar toplamıdır. İnsan sağlığı söz konusu olduğunda ise, her birey istisnadır. Hastalık da, tedavi de bireye özgüdür. İstatistikler genel bir fikir verse de, nihai çıkarımlar kişinin hikayesi ve fiziksel muayenesi olmadan yapılamaz.

Örneğin; salata veya yoğurt tüketmenin nesi sakıncalı olabilir?

Felç, pulmoner emboli veya kalça kırığı gibi birçok farklı problemde, hastalara Warfarin (Coumadin vb.) etken maddeli ilaçlar verilebilmektedir. Bu ilaçlar pıhtılaşma mekanizmasında görev alan K vitamini bağımlı faktörleri bloke eder. Tüketilen gıdalar, ek hastalıklar veya kullanılan diğer ilaçlarla etkinliği kolayca değişebilmektedir. Bir kâse yoğurt ya da bir porsiyon salata gibi az miktardaki gıdalar bile, bu ilacı kullanan insanlarda kanama-pıhtılaşma dengesini bozabilir.

Bu ve bunun gibi sayısız farklı bilgiyi, tek bir makale altında değerlendirmek imkansızdır. Dolayısıyla doktorkalemi.com okuyucusu, edindiği bilgileri tedavi amaçlı olarak kullanamaz. Aksi halde ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinden doktorkalemi.com yazarları ve görevlileri sorumlu tutulamaz. Okuyucu herhangi bir semptom veya şikayetini doktoruna yüz yüze aktarmalı, teşhisini doktorundan istemeli, doktorunun belirlediği tedavi süreçlerine harfiyen uymalıdır.

doktorkalemi.com, yayımladığı makalelerinde aşağıdaki amaçları taşımaktadır:

  • Okuyucusunun sağlık bilincini ve farkındalığını artırmak
  • Okuyucusuna fikir vermek
  • Okuyucusunu sonraki süreçler için fiziksel ve zihinsel olarak hazırlamak
  • Okuyucusunu doktor muayenesine ve hastane tedavilerine teşvik etmek

Telif Hakları

doktorkalemi.com’da yayımlanan makaleler, ihtisas alanlarına uzun yıllarını ve yoğun emeklerini vermiş doktorlarımız tarafından hazırlanmaktadır. Tüm doktorlarımız Hipokrat Yeminleri gereği, bilgilerini ve tecrübelerini meslektaşları ile paylaşmaktan mutluluk duyar. Bununla birlikte kaleme aldıkları yazılar etik ve anayasal kurallar çerçevesinde telif koruması altındadır. doktorkalemi.com’da yayımlanan makalelerin hiçbir bölümü, kaleme alan doktorumuza ait olduğu belirtilmeden ve ilgili doktorkalemi.com URL’i link şeklinde kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Alıntı yapılabilecek cümle sayısı ve ilgili tüm diğer konular ulusal ve uluslararası kanunlara bağlıdır.

Top